A fogfájás oka lehet a fog kemény szövetének érzékenysége (dentin fájdalom) vagy a fogbél gyulladása. A fogbélben és a környező szövetekben lévő idegvégződések észlelik és közvetítik az agyba a fájdalom érzetét. A központi idegrendszer azt minősíti, lokalizálja és tudatosítja Önben. Így keletkezik a fogfájás érzése.
A fogfájás oka lehet
Ebben az esetben a fogfájását a hideg és édes külső hatások vagy nyomási ingerek váltják ki. Éles és egy fogra lokalizált fájdalomérzetről van szó. Ahogyan a külső ingerek megszűnnek, a fogfájás is megszűnik magától. Ilyenkor a tünetek a szuvas rész eltávolításával és egy töméssel megszüntethetők.
A szabad fognyak is okozhat fogfájást. Ez úgy jöhet létre, hogy a fog kemény szövetei kórosan elkopnak vagy visszahúzódnak. A fogíny és így a szabaddá váló fognyak hidegre, érintésre (fogmosás) érzékennyé válik és fogfájáshoz vezet. Ez a probléma szintén viszonylag egyszerűen kezelhető. (fogkrém váltás, ecsetelés, tömés)
Amikor fogszuvasodás eléri a fog belsejét és az Ön foga már melegre is érzékeny vagy éjszaka spontán fogfájás jelentkezik, nagy valószínűséggel fogbélgyulladásról beszélhetünk. Ekkor a rohamszerűen jelentkező fájdalom, akkor sem tűnik el, amikor a külső inger megszűnik. Ez a fogfájás éjszaka akár fokozódhat is. Ezt a problémát gyökérkezeléssel lehet hatásosan kezelni. A Móricz Dental budapesti fogászati rendelőjében Önnek arra is lehetősége van, hogy az ilyen típusú gyökérkezelő beavatkozásait nagy precizitással, mikroszkóp segítségével végezzük el. Erről bővebb információt itt talál: mikroszkópos gyökérkezelés.
A fogbélgyulladás ráterjedhet a gyökércsúcs területére is, amely szintén fogfájáshoz vezet. Ekkor a fog már ráharapásra, kopogtatásra, mozgatásra, tapintásra is érzékeny. A fogfájás tompa és az inger erősségével arányos, általában folyamatos. Ez a probléma szintén gyökérkezessel orvosolható, azonban előrehaladott esetben szükség lehet a gyökércsúcs sebészeti eltávolítására is.
Amennyiben a fog fizikailag sérül, és a sérülés nem éri el a fogbelet, a fogfájás a fognyaki kopáshoz hasonlítható. Abban az esetben, amikor a sérülés már a fog belsejét is érinti, a fog a fogbélgyulladás tüneteit mutatja, azaz hidegre, érintésre, ráharapásra érzékeny. A kezelés jellegét a törésvonal helye és mértéke határozza meg. Ez lehet tömés, élpótlás, gyökérkezelés, de akár foghúzás is.
Leginkább a bölcsességfogakra jellemző, hogy a fogfejlődés során erős fogfájás lép fel. Ezt a fog körüli ínygyulladás okozza. Ilyenkor még szájzár is kialakulhat. Szükség lehet antibiotikum szedésére, illetve az előtörő fogra boruló ínynek, sőt magának a bölcsességfognak az eltávolítására is. Erről részletes információt itt talál: bölcsességfog eltávolítás.
A fogínysorvadás igazi népbetegség. A vérző íny minden esetben figyelmeztető jel. Fogfájás esetén tehát érdemes haladéktalanul fogorvoshoz fordulni, mert egy krónikus fogínysorvadás akár a fogak elvesztését is okozhatja.
A fogfájás megelőzésének leghatásosabb módja az, ha Ön nagyon szigorúan betartja fogorvosa javaslatait a szájhigiéniájával kapcsolatban és rendszeres időközönként (6 havonta, de legfeljebb évente) kontroll vizsgálaton vesz részt.
Ismerje meg, mit kell tennie fogtömés után, hogyan kezelje a gyakori tüneteket, és hogyan gondoskodhat fogai hosszú távú egészségéről a Móricz Dental szakértőivel.
Tovább olvasomA modern fogpótlás technológiái forradalmi megoldásokat kínálnak a hiányzó vagy sérült fogak pótlására. Ismerje meg lehetőségeit a Móricz Dentalnál!
Tovább olvasomA szép mosoly titka a fogkő eltávolítással kezdődik. Nemcsak az esztétikai megjelenés javul, hanem számos egészségügyi előnnyel is jár. Bemutatjuk a fogkő eltávolítás legfontosabb előnyeit, és megismerheti a Móricz Dental professzionális 6 az 1-ben MD szájhigéna csomagját is, amely segít elérni a tökéletes mosolyt.
Tovább olvasomHiányos foga, vagy fogai vannak? Szeretné mielőbb pótolni a legjobb módszerekkel? Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a fogimplantátum beültetésével kapcsolatban.
Tovább olvasomA fogászati szűrővizsgálat egy rutinszerű fogorvosi ellenőrzés, amelynek célja a szájüreg, a fogak és az íny állapotának felmérése, valamint a potenciális problémák korai felismerése. Amennyiben a fogászati problémákat időben felismerjük, elkerülhetjük a komolyabb problémák, esetleges fájdalmak kialakulását. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a fogászati szűrővizsgálatokról.
Tovább olvasom