Gyökércsúcs eltávolítása a gyökérkezelés műtéti formája a fogmegtartás utolsó lehetősége, ha nem lehet a régi tömést cserélni, tisztítani..
Ha a fogat eltávolítjuk, a fogazatban a hiányt pótolni kell. Ez egy híd, egy kivehető fogpótlás vagy egy implantátum segítségével történhet, annak érdekében, hogy a rágófunkciót ismét helyreállítsuk és a szomszédos fogak lassú elmozdulását, „bedőlését” megelőzzük. Mivel a különféle fogpótlási módszerek vagy egy átfogó sebészeti beavatkozást vagy az egészséges szomszédos fogak bevonását követelik meg, ezek az alternatívák költségesebbek és időigényesebbek lehetnek, mint a természetes fog revíziós kezelése. Szükséges figyelembe venni, hogy nincs jelentősége, hogy milyen jól sikerül egy fogpótlás, mert nem lehet összehasonlítani egy természetes foggal. A revízió az utolsó lehetőség az eredeti funkció és az esztétika helyreállításában.
A gyökérkezelés műtéti formája a fogmegtartás utolsó lehetősége. Az endo-sebészeti beavatkozás azokban a ritka esetekben szükséges, amikor: tisztázatlan okok miatt még fennállnak a panaszok nagyon bonyolult anatómiai adottságok miatt nem lehetséges az egész gyökércsatorna-rendszert kitisztítani és fertőtleníteni különösen ellenálló baktériumok maradnak az elágazásokban vagy a gyökérfelszínen különféle okok miatt a gyökérfelszín károsodik A beavatkozás során a fogorvos először a gyökércsúcs környezetében feltárja a fogínyt, hogy elérje az alatta lévő csontot.
A következő lépésben a gyulladt vagy fertőzött szöveteket távolítja el, ilyenkor a gyökér csúcsi része is eltávolításra kerül.
Ezután a gyökércsatorna végét kitisztítja. Ilyenkor érdemes lupe szemüveget vagy fogászati mikroszkópot használni, hogy a gyökércsatorna-rendszer kezeletlen részeit megtalálja.
A gyökércsatorna-rendszer hosszú távú lezárásához a gyökér végét egy speciális tömőanyaggal kell lezárni. Az elkövetkező hónapokban a gyökércsúcs környéki csontállomány meggyógyul.
A modern érzéstelenítési eljárások lehetővé teszik, hogy a legtöbb esetben a kezelés alatt a páciensek semmit ne érezzenek. Természetesen a sebgyógyulás lehet kellemetlen, de ez normális velejárója minden sebészeti beavatkozásnak. A fogorvos fájdalomcsillapítót ajánl arra az esetre, ha a kezelés után kisebb panaszok lépnének fel. A fogorvos részletes információkkal látja el, hogy a műtét utáni időszak a lehető legoptimálisabban teljen el. Például kerülni kell a fizikailag túlságosan megerőltető tevékenységeket és a dohányzást. Amennyiben a kezelést követően további kérdései merülnek fel, minden esetben beszéljen fogorvosával.
Ez a beavatkozástól és az alkalmazott érzéstelenítési eljárástól függ. Kérdezze meg fogorvosát a kezelés előtt, hogy adott esetben a hazajutását előre megszervezhesse.
A legtöbb páciens már a következő napon dolgozik vagy a napi rutintevékenységeit végzi. A fogorvos tájékoztatja, mikor lesz ismét teljesen terhelhető.
A fogorvos akkor ajánlja a gyökércsúcs eltávolítást, ha úgy gondolja, hogy ez a legjobb választás a fog megmentése érdekében. Természetesen semmilyen sebészeti beavatkozásnál nincsen tökéletes garancia, de a sebész a siker valószínűségéről tájékoztatást ad, hogy a páciens megalapozott döntést hozhasson.
Gyakran a fog eltávolítása az egyetlen alternatíva. Ha a fogat eltávolítjuk, a fogazatban a hiányt pótolni kell. Ez egy híd, egy kivehető fogpótlás vagy egy implantátum segítségével történhet, annak érdekében, hogy a rágófunkciót ismét helyreállítsuk és a szomszédos fogak lassú elmozdulását, „bedőlését” megelőzzük. Mivel a különféle fogpótlási módszerek vagy egy átfogó sebészeti beavatkozást vagy az egészséges szomszédos fogak bevonását követelik meg, ezek az alternatívák költségesebbek és időigényesebbek lehetnek, mint a meglévő fog gyökécsúcsának eltávolítása. Szükséges figyelembe venni, hogy nincs jelentősége, hogy milyen jól sikerül egy fogpótlás, mert nem lehet összehasonlítani egy természetes foggal. Egy sikeres beavatkozás eredményeként egy életen át a saját fogát használhatja.
A fogínygyulladás egy gyakori fogászati megbetegedés, amit bizonyára már Ön is tapasztalt. Szeretné elkerülni a vérzéssel, és más kellemetlen tünetekkel járó fogínygyulladást? Mutatjuk, mit kell tennie a megelőzés érdekében, mik a fogínygyulladás okai!
Tovább olvasomSokunk egyik legnagyobb ellensége, a semmi áron múlni nem akaró, nyilalló fogfájás. Ha valakinek volt már fogászati problémája, és fájt a foga, akkor biztosan nem kell bemutatni a rémes érzést, helyette inkább beszélünk a fogfájás kezeléséről. A fog több ok miatt fájhat, ezért többféle kezelési módja van a fogfájásnak.
Bölcsességfog fájdalommal viszonylag gyakran találkozni, ezért érdemes megismerni mi a teendő, ha esetleg Önnél is jelentkezik. Lássuk miért alakul ki bölcsességfog fájdalom, hogyan lehet megelőzni, valamint kezelni hatékonyan?
Tovább olvasomVérzik az ínye fogmosás közben? Szeretné elkerülni ezt a kellemetlen tünetet? Mutatjuk a fogínyvérzés kezelésének leghatékonyabb módját, kialakulásának okait, és azt is, hogy milyen következményei lehetnek, ha a fogínyvérzés kezelése nem történik meg időben.
Tovább olvasomA fogkő egy nagyon gyakori fogászati probléma, lehet, hogy Önt is érinti, csak éppen nem tud róla, annak ellenére, hogy a fogkőnek komoly következményei lehetnek. Ha szeretné megőrizni fogai épségét, akkor az alábbi fogkőről szóló cikkünket ajánljuk elolvasásra!
Tovább olvasom