A szabálytalan fogazat okai nem feltétlenül erednek ugyanabból a problémából. Pontosan ezért a szülők felelőssége, hogy odafigyeljenek gyermekük fogazatának szabályosságára. A legnagyobb figyelem mellett is előfordulhat, hogy bizonyos problémák felett a szülők elsiklanak, és így nem történik meg gyermekkorban a fogszabályozás. Ez sem jelent ma már problémát, mert lehetőség van felnőttkori fogszabályozás kivitelezésére is.
Igen gyakran előfordul, hogy a szabálytalan fogazat okai között, olyan genetikai tényezők játszanak szerepet, melyeket nem lehet befolyásolni, ám ma már nem kell ettől egy egész életen át szenvedni, hiszen fogszabályozás révén ez a probléma orvosolható.
Az is előfordul, hogy a szülők teljesen szabályos fogazattal rendelkeznek, és a gyermeknél mégis rendellenességeket lehet tapasztalni. Ilyen esetben valószínűleg más oka van a szabálytalanságoknak.
A szabálytalan fogazat okai között a genetikai tényezőknél sokkal gyakoribbak azok az esetek, amikor a szabálytalanságokat különböző mechanikai behatások eredményezik. Amennyiben a fogakat valamilyen állandó hatás éri, akkor az módosítja a növekedést illetve a fogak helyzetét. A külső hatást a szervezet úgy reagálja le, hogy „optimalizálja” a fogak elrendezését az adott funkciókhoz. Az már más kérdés, hogy valójában nem a rossz szokáshoz kellene igazodni, hanem a szokásokat kell elhagyni. Sajnos, amikor a rendellenességek bekövetkeznek, akkor már nincs más megoldás, mint a szabálytalan fogazat okát fogszabályozás révén helyrehozni.
Ilyen mechanikai tényezők lehetnek, amikor például egy gyermek állandóan nyelvével lökdösi egyik vagy másik fogát. (Ezt nyelvlökéses nyelésnek nevezik, melyhez logopédus segítségét is kérni kell.) Ebben az esetben az adott fog szépen lassan elmozdul, ami természetesen a többi fogra is befolyással lesz.
A szabálytalan fogazat okai között az ujjszopás vagy a sokáig tartó nyugtató cumi vagy cumisüveg használata szintén mechanikusan befolyásolja a fogak elrendeződését. Ezek következménye, hogy a későbbiekben szintén fogszabályozás lesz szükséges.
A szabálytalan fogazat okai között mechanikai behatásokat érdemes figyelni, mert ezeket a rossz szokásokat el lehet hagyni. Türelmet igényel ugyan, de le lehet szoktatni róluk a gyermeket. Amennyiben, ezek bármelyike 4-5 éves kora után is fennáll a gyermeknél, akkor már számítani lehet arra, hogy mindenképpen fogszabályozás válik szükségessé a későbbiekben.
Érdemes már időben elkezdeni a megelőző fogszabályozás folyamatait, de azt is érdemes tudni, hogy soha nincs késő a fogszabályozás elkezdéséhez.
Előfordul az is, hogy valaki nem örökölte a szabálytalan fogazatot, valamint semmilyen mechanikai behatás nem éri a fogakat, mégis rendellenességek mutatkoznak, melyeknek anatómiai okai vannak.
Olykor előfordul, hogy a szabálytalan fogazat okai valakinél fül-orr-gégészeti problémákból adódnak. Legtöbbször akkor, ha nem kap rendesen levegőt az orrán keresztül, ezért rendszeresen szájon át lélegzik. Amikor valaki gyermekénél ezt tapasztalja, akkor nem csak fül-orr-gégész szakorvoshoz kell elvinni a gyermeket, hanem gondolni kell a fogazatra lévő hatásra is. Ilyen esetben ugyanis túl laza száj-izomtónus alakul ki, melynek révén kialakulhat fogazati szabálytalanság. Ilyen esetben mindkét problémát orvosolni kell, a fül-orr-gégészeti problémákat is, és ezen túl a fogszabályozás kérdését is meg kell oldani.
Mint láthatjuk, a szabálytalan fogazat okai viszonylag széles skálán mozognak, ám a technikai fejlődésnek köszönhetően ezek ma már gyermekkorban és felnőttkorban is megoldhatók fogszabályozás révén. Érdemes időt áldozni rá, hiszen a szabályos fogazat esztétikát és egészséget jelent, és a türelem mindig eredményre vezet.
A csecsemők esetében a fogzás központi téma, hiszen sok álmatlan éjszakát tud okozni gyermeknek és szülőknek egyaránt. De igazán nagy probléma nem a fogak növekedése esetében van, hanem ha valami nincsen rendben a fogakkal. Mikor, milyen ütemben törnek elő a fogak normál esetben? Tekintse át általános cikkünket a fogzással kapcsolatban, további kérdés esetén pedig keressen minket elérhetőségeink egyikén!
Tovább olvasomA fogvándorlás problémájával néz szembe, és nem tudja, mi tévő legyen? Mitől alakul ki egyáltalán a fogvándorlás, miért kezdenek el vándorolni teljesen ép fogai? Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ, igyekszünk minden fontos információt átadni a fogvándorlás témakörben!
Tovább olvasomTeljes fogpótlásra abban az esetben van szükség, ha több foga is olyan rossz állapotban van, hogy menthetetlen, vagy már elvesztette fogait. Szerencsére nem sok esetben van szükség az eljárásra, de amennyiben igen, akkor a leghatékonyabb módszereket célszerű választani. Teljes fogpótlás implantátummal is történhet. A Móricz Dental Fogászaton a legmodernebb eljárásokkal várjuk, hogy újra csodaszép mosolyt varázsolhassunk Önnek!
Tovább olvasomA fogászat területen nélkülözhetetlen a fogászati röntgenfelvételek alkalmazása, mert ez alapján azonosítható be nagy precizitással a legtöbb fogászati probléma. A korszerű digitális technológiának köszönhetően a ma alkalmazott fogászati röntgen berendezések sugárterhelése nagyon alacsony, nem okoznak károsodást.
Tovább olvasomHogyan lehetséges a kettétört fog kezelése, milyen hagyományos, és modern fogászati eljárások vannak a probléma hatékony kezelésére? A Móricz Dental fogászat budapesti rendelőjében a legmodernebb fogorvosi eszközökkel várjuk, nagy biztonsággal kezeljük a kettétört fog problémáját is!
Tovább olvasom