Még manapság is nagyon sok tévhit kering a fogfehérítés témájával kapcsolatban, holott a legtöbb elgondolás már évek óta idejétmúlt. Ezen az oldalon a leggyakoribb fogfehérítés tévhitek olvashatók, hogy mindenki megtalálja az őt érdeklő legfontosabb kérdést, valamint a korrekt választ.
A legtöbb tévhit a fehérítés biztonságával, valamint a fogak elszíneződésének okával kapcsolatos. A fogfehérítés hiedelmei között az is gyakran felmerül, hogy a fogfehérítés eredményessége olyan árat követel, mely után rosszabb lesz a helyzet, mint fogfehérítés előtt. Ezek a fogfehérítés tévhitek valamikor régen, amikor a fogfehérítés még gyerekcipőben járt, akár igazak is lehettek... Azóta több évtized eltelt, és a technológiai fejlődés egészen új lehetőségeket teremtett.
Nagyon sokan azért tartanak a fogfehérítés eljárástól, mert azt gondolják, hogy a kezelés során maga a fogzománc is sérül. A fogfehérítés hiedelmei közt a legelterjedtebb, hogy a zománc egy maratási eljárásnak van kitéve a kezelés során. Ez az orvostudománynak köszönhetően teljes képtelenség.
A fogfehérítés során a fehérítő gél nem jut be a fog szerkezetébe, a technológia egészen más módon fejti ki hatását. Fogfehérítés folyamán, a fogakra helyezett fehérítő zselé fény hatására lebomlik, és a felszabaduló oxigén fejti ki a hatást a fogzománc mikrobarázdáiban és nem a fogzománc belsejében. A felszabaduló oxigén semmilyen változást nem idéz elő a fogzománc szerkezetében, csupán kivilágosítja az elszíneződéseket. Minden fogfehérítés eljárásnak ez az alapvető lényege, ezért semmi ok a félelemre, a fogzománc nem képes roncsolódni az eljárás során.
Természetesen a fogfehérítés tévhitek közül ez is egy régóta közkézen forgó elképzelés. Nem igaz, hogy az első fogfehérítés után folyamatosan szükség lesz az eljárásra, mert rosszabb állapotok jönnek létre.
Ez akkor lenne igaz, ha a fogfehérítés egy marásos technológián alapulna. Ha a fogzománc sérülne, és a felület érdesebbé válna, akkor valóban sokkal könnyebben és gyorsabban elszíneződne utána a fogfelszín. Ám a fogfehérítés során semmilyen szerkezeti változás nem jön létre a fogak felszínén, illetve a fogzománcban.
Valójában, fogfehérítés után a fogfelszín keményebb és simább lesz, mint az eljárás előtt. Mondhatjuk, hogy jobb állapotot hoz létre a kezelés, mint ami a fogfehérítés előtt volt. Ez annyit tesz, hogy a fogfehérítés után a fogak tisztítása könnyebbé és alaposabbá válik, így egészségügyi szempontból is sokkal nagyobb védelmet kap a fogazat fogfehérítés révén.
A fogfehérítés eredménye hosszú távú. Pontos minőségi élettartamot nem lehet rá mondani, hiszen ez függ az életviteltől, az elfogyasztott ételek és italok minőségétől, színező képességétől, a dohányzástól, valamint a szájápolási szokásoktól.
A fogfehérítés tévhitek között ez a megállapítás részben igaz, részben pedig nem. A tévhit tartalma abban merül ki, hogy nem tehetünk semmit fogaink színével kapcsolatban.
A fogszín valóban öröklött tulajdonság, elsősorban attól függ, milyen vastag a fogakon a fogzománc. Ezen kívül a fogak alakjától is függ, valamint a fogbél színétől. Ezeket a tulajdonságokat örököljük, ám a fogfehérítés hiedelmei ellenére van mit tenni a világosabb fogazatért.
Elsősorban azt kell tudni, hogy a gyermekeknél, amikor a tejfogakat vizsgáljuk, illetve azoknak a színét, abból még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a maradó fogak színével kapcsolatban. A tejfog szerkezete teljesen más, a fogzománc jóval vastagabb, így az valójában sokkal fehérebb, mint amilyenek a maradó fogak lesznek.
A fogfehérítés tévhitek ellenére az öröklött tulajdonságokon kívül, a fogak színét nagymértékben befolyásolja, hogy magzat az anyaméhben milyen tápanyaghoz jut hozzá. A fogcsírák ebben az időszakban alakulnak ki, így minden táplálék és gyógyszer, amit a kismama bevisz a szervezetébe, hatással lesz a későbbiekben a gyermek fogszínére. Ha erre a kismama nem figyel oda, akkor a gyermeknek a későbbiekben, már a maradó fogak tekintetében fogfehérítés válik szükségessé.
Ezen kívül hatással van a fogszínre a vitamin és ásványi anyag bevitel. Ezek hiánya nagyon sok szervi működésre negatív hatással van, így a fogak színén is meglátszik ha valaki nem pótolja a számára szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
Ásványi anyagok tekintetében van egy fontos dolog, melyről muszáj szót ejteni. Elterjedt szokás, hogy az óvodás korú gyermekek fluorid tablettát kapnak annak befolyásolására, hogy a maradó fogaik egészségesebbek legyenek. Ezzel nincs is semmi probléma. Néha előfordul viszont, hogy a legnagyobb gondoskodás ellenére, a fluorid tabletta túladagolásra kerül a gyermeknél.
Azon túl, hogy ez nem túl egészséges a gyermek szervezete számára, maradandó sárgás csíkokat idézhet elő a majdan áttörő maradó fogakon. Tehát, nem minden esetben a több jelenti a jobbat, vagy a nagyobb gondoskodást. Érdemes erre nagyon odafigyelni, hiszen egy életre meghatározó lehet a gyermek számára a fogszínével kapcsolatban.
Az ivóvíz minősége is befolyással bír a fogszínre, ezért a legpraktikusabb, szénsavmentes ásványvizet vagy tisztított vizet fogyasztani.
Mindebből egyértelművé válik bárki számára, hogy ugyan a fogszín örökletes, ám sok egyéb tényező van, mely befolyásolja azt, érdemes ezekre odafigyelni.
Mint már korábban szó volt róla, az ember mindig törekedett az ápoltabb, esztétikusabb külső elérésére. A fogfehérítés területén is voltak otthoni próbálkozások már egy-két évszázaddal ezelőtt is.
A fogfehérítés tévhitek egyike, hogy a szódabikarbóna jó fogfehérítő. A leggyakrabban használt otthoni fogfehérítés módszer valóban a szódabikarbónás dörzsölés volt. Néhány évtizeddel ezelőtt még a fogporba is beletették adalékanyagként, a fogfehérítés elősegítéseként. A szódabikarbóna valójában sikeresnek volt mondható, a fogfehérítés valóban megtörtént, ám milyen áron. A fogfehérítés során a szódabikarbóna felérdesítette a fogfelszínt, főként, ha valaki nagyon gyakran használta, így az érdes felszínen később sokkal könnyebben megtapadtak a szennyeződések. Az elszíneződés sokkal nagyobb méreteket öltött, mint a fogfehérítés előtt. Talán innen erednek azok a fogfehérítés tévhitek, hogy fogfehérítés után sokkal erőteljesebb lesz az elszíneződés és egyre gyakrabban lesz szükség fogfehérítés eljárásra. Természetesen, manapság semmilyen fogfehérítés eljárás során nem alkalmazunk sem szódabikarbónás, sem másmilyen dörzsöléses technikát, mely felsértheti a fogfelszínt. Ön se tegye, mert nagyobb kárt okoz vele, mint amennyi előnyhöz juttatja az ideig-óráig tartó fehér fogazat.
A régi korok másik gyakori fogfehérítés technikája a sós dörzsölés volt. Ha lehet, ez még nagyobb károkat okozott, mint a szódabikarbónás fogfehérítés. A sós dörzsölés nagyon durva karcolásokat ejtett a fogzománcon a fogfehérítés során, ami előbb utóbb elkerülhetetlenül fogszuvasodáshoz vezetett. Nem beszélve arról, hogy az elszíneződés is nagyon durva méreteket öltött pár év elteltével.
Voltak ezen kívül különböző fogfehérítés eljáráshoz használt savas anyagok, melyeket az emberek saját felelősségükre alkalmaztak otthonukban fogfehérítés során. Nyilvánvalóan a fogfehérítés során a savas anyagok lemarták az elszíneződést, ám ezzel együtt a fogak ásványi anyagát is oldották. Ez elképesztő roncsolódáshoz vezetett, továbbá igen gyakran az ínygyulladás oka is ez volt. Ebben az esetben a fogfehérítés ára a fogak épsége volt.
A fenti módszerek egyértelműen károsak a fogakra. Senkinek nem ajánlott, hogy ezekhez a fogfehérítés technológiákhoz folyamodjon, akár kényelmi, akár anyagi megfontolásból. A későbbiekben ezek a fogfehérítés módszerek olyan károsodásokat okozhatnak, melyek gyógyítása sokkal nagyobb anyagi befektetést és sokkal nagyobb türelmet igényel majd.
Rengeteg reklámot láthatunk, melyben azt állítják a forgalmazók, hogy egyes fogkrémek akár fogfehérítés eljárásként alkalmazhatók, és az eredményesség szemmel látható.
Ezek az állítások elgondolkodtatók. Ha valóban így lenne, és valóban lehetséges lenne fogkrémek által a fogfehérítés, akkor mi szükség lenne a csúcstechnológiával felszerelt fogászati rendelőkben történő fogfehérítésre.
A teljes igazság az, hogy semmilyen fogkrém nem alkalmas fogfehérítés eljárásra, minimális látható eredményre vezet. Egyetlen árnyalatnyi különbség sem érhető el a fogszínben valamilyen extrém fogkrém használatával, fogfehérítés nélkül.
Jól tudjuk, hogy a reklámok túloznak, sok esetben hamis tényeket sorakoztatnak fel. Igyekeznek ezeket valódi orvosi tényként feltüntetni, ám az eredménytelenség mindenképpen magáért beszél. Ezenkívül a fogfehérítős fogkrémek gyakran okoznak érzékenységet. Természetesen fogápolásra feltétlenül szükség van, ám a fogfehérítés kezelést egyetlen fogkrém sem képes helyettesíteni.
Ismerje meg az ultrahangos fogkő leszedés előnyeit! Gyors, fájdalommentes kezelés a tiszta és egészséges fogakért a Móricz Dentálban. Foglaljon időpontot most!
Tovább olvasomProfesszionális dentálhigiéniai kezelések a Móricz Dentalban: egészségesebb, tisztább fogak, friss lehelet. Foglaljon időpontot még ma a ragyogó mosolyért!
Tovább olvasomFehér fogtömés a Móricz Dentalban: esztétikus, tartós megoldás fogszuvasodásra és letört fogakra. Foglaljon időpontot a természetes és szép mosolyért!
Tovább olvasomIsmerje meg, mit kell tennie fogtömés után, hogyan kezelje a gyakori tüneteket, és hogyan gondoskodhat fogai hosszú távú egészségéről a Móricz Dental szakértőivel.
Tovább olvasomA modern fogpótlás technológiái forradalmi megoldásokat kínálnak a hiányzó vagy sérült fogak pótlására. Ismerje meg lehetőségeit a Móricz Dentalnál!
Tovább olvasom