Az endodonciai kezelés, közismert nevén gyökérkezelés a fog belsejének a kezelése. Ez napjainkban az egyik leggyakrabban végzett fogmegtartó kezelés
A gyökérkezelés beavatkozás megértéséhez hasznos megismerni a fog felépítését. A fog belsejében, a fehér nagyon kemény fogzománc és a kevésbé kemény dentin réteg alatt található egy lágy szövet, az ún. pulpa. A pulpa vérereket, idegeket és kötőszövetet tartalmaz, a fog koronai részétől a gyökér végéig terjed. Fontos a fog növekedéséhez és fejlődéséhez. A teljes egészében kifejlődött fog pulpa nélkül is a szájban maradhat, mert a környező csontszövet a továbbiakban megtartja.
Mikor van szükségem gyökérkezelésre?
A gyökérkezelés akkor szükséges, ha a fog lágy belső szövete, a pulpa begyullad vagy megfertőződik.
Amennyiben a pulpa gyulladása kezeletlen marad, fájdalomhoz és az állkapocscsont károsodásához és gyulladásához vezethet.
Milyen tévhitek léteznek a gyökérkezeléssel kapcsolatban?
Nem igaz. Megfelelő és modern érzéstelenítési- és kezelési technikák alkalmazásával a gyökérkezelés beavatkozás alatt semmit vagy szinte semmit nem lehet észrevenni.
Nem igaz. Egy gyökérkezelés során csupán a fog belső üregét kezelik. A fogat éppúgy ellátja a fog tartószerkezete, mint a kezelés előtt, csupán a belső keringése szűnik meg.
Egy fogat gyökérkezelés után úgy szükséges felépíteni, hogy a meggyengült területeket (főleg a csücsköket) megvédjük a későbbi töréstől.
Megfelelő ellátás után (ami a hiányzó saját foganyag mennyiségétől függően többnyire fogbetét - onlay -, ritkábban csapos korona vagy kompozit tömés) nem kell tartanunk attól, hogy a fog eltörik.
Nem igaz. Ezt tudományosan még soha nem bizonyították.
Nem igaz. Nem a megfelelően gyökérkezelt fog befolyásolja az általános egészségi állapotot, hanem az állcsont gyulladása, ami miatt szükségessé vált a gyökérkezelés.
A gyökérkezelés minden esetben a fájdalomtól való megszabaduláshoz vezet. A gyökérkezeléssel enyhül a fertőzött vagy gyulladt pulpa vagy állcsont által okozott gyulladás.
A legtöbb, modern technológiával és érzéstelenítési eljárással kezelt beteg arról számol be, hogy a kezelés alatt nem vagy alig érzett fájdalmat. A kezelés utáni első napokban természetesen előfordulhat, hogy a fog érzékeny.
A fogorvos eltávolítja a gyulladt vagy elhalt pulpát, majd alaposan kitisztítja a fog belsejében található üreget a gyökércsúcsig. Ezt követően kialakítja a töméshez szükséges formát és ideiglenesen lezárja a fogat. A gyökércsatorna-rendszer tömése általában egy következő kezelés során történik. Ha a fogat már korábban gyökérkezelték, az új kezeléshez mindenképpen mikroszkópos gyökérkezelés javasolt. A fogászati mikroszkóppal végzett eljárás sokkal precízebb kezelést tesz lehetővé.
A gyökérkezelés költségei a szükséges beavatkozások függvényében eltérőek lehetnek. Rendszerint kevésbé költséges egy fog gyökérkezelése és felépítése, mint az alternatív kezelések. Egy fog eltávolításakor keletkező foghiányt többnyire még költségesebb helyreállítani (pl. implantátum behelyezésével vagy hídpótlással).
A Móricz Dentalban végzett gyökérkezelő beavatkozások kivonatos árlistáját a linkre kattintva megtalálja!
Ismerje meg az ultrahangos fogkő leszedés előnyeit! Gyors, fájdalommentes kezelés a tiszta és egészséges fogakért a Móricz Dentálban. Foglaljon időpontot most!
Tovább olvasomProfesszionális dentálhigiéniai kezelések a Móricz Dentalban: egészségesebb, tisztább fogak, friss lehelet. Foglaljon időpontot még ma a ragyogó mosolyért!
Tovább olvasomFehér fogtömés a Móricz Dentalban: esztétikus, tartós megoldás fogszuvasodásra és letört fogakra. Foglaljon időpontot a természetes és szép mosolyért!
Tovább olvasomIsmerje meg, mit kell tennie fogtömés után, hogyan kezelje a gyakori tüneteket, és hogyan gondoskodhat fogai hosszú távú egészségéről a Móricz Dental szakértőivel.
Tovább olvasomA modern fogpótlás technológiái forradalmi megoldásokat kínálnak a hiányzó vagy sérült fogak pótlására. Ismerje meg lehetőségeit a Móricz Dentalnál!
Tovább olvasom