A tejfog | Móricz Dental

A tejfog

Tejfognak azokat a fogakat nevezzük, melyek először jelennek meg a gyermekek szájában. Ezek csupán átmeneti jellegűek, idővel lecserélődnek maradó fogakra. A tejfog épségének megőrzése a gyermekfogászat területéhez tartozik

A tejfog

Az újszülöttek általában úgy jönnek világra, hogy nem látható szájukban fog. A csecsemő ínye alatt azonban már 20 teljesen kifejlődött fogacska található, ugyanis a fogcsírák, már az anyaméhben elkezdenek fejlődni. A kisgyermek életének első három évében az összes tejfog megjelenik. A tejfogak  6-11 éves kor körül esnek ki helyt adva a maradó fogaknak.

Általánosságban elmondható, hogy a tejfogak a következő sorrendben bújnak elő:

  • Az első négy frontfog (2 felső és 2 alsó) általában 6 hónapos kor körül jelenik meg.
  • Az első metszőfogakat az oldalsó metszőfogak követik 9-16 hónapos korban.
  • A harmadik fázisban megjelennek az első tejőrlő fogak 13- 29 hónap körül, ami sokat segít a gyermeknek a rágásban.
  • A metsző fogakhoz képest távolabb helyezkedik el, helyet biztosítva a szemfogaknak.
  • Általában 16-23 hónapos korban törnek elő a szemfogak, ami már sokat segít a nehezebb textúrájú ételek szakításában, rágásában.
  • Végezetül 25-31 hónapos korban megjelennek a hátsó, második tejőrlő fogak is.

Minden gyermek más: van akinél egyes fogak előbb vagy később jelennek meg. Amikor mind a 20 tejfog kinőtt a kisgyerek állkapcsa tovább fejlődik, növekszik, hogy helyet biztosítson a maradó fogak számára. 6 és 12 éves kor között a tejfogak kiesnek és maradó fogak váltják fel őket.

 

A fogzás tünetei

A kis tejfogak ahogy törnek elő nyomják, éles szélükkel irritálják az ínyt. Előfordul, hogy a tejfogak különösebb fájdalom és kellemetlenség nélkül kibújnak, sok esetben viszont gondot okoznak:

  • a fogak helyén a baba ínye fáj és piros
  • az arc bepirosodhat
  • a gyermek gyakran dörzsöli a fülét
  • a csecsemő a szokásosnál gyakrabban sír, nyűgös
  • sokat rág éjszaka
  • több alkalommal megébred
  • a fogzás időszakában hőemelkedés is előfordulhat

 

Hogyan enyhítsük a tejfog előtörésével járó tüneteket?

A gyermekorvos felírhat ecsetelő vagy ínynyugtató gélt, ami sokat segít a fájdalom enyhítésében. A hűthető rágókák, vagy műanyag helyett (hidegebb) fém kanál használata is sokat segítenek a fogzás idején. A sok séta és játék is eltereli a figyelmüket a kellemetlenségről.

Amikor már előbújtak a fogak érdemes a kezdetektől egy kis vizes gézdarabbal, vagy újra húzható kis fogkefével áttörölgetni őket, hogy megelőzzük a fogszuvasodást.

Mi a különbség a tejfog és a maradó fog között?

A tejfog több szempontból is eltér a maradó fogaktól:

  • Zománc: a fogat borító zománc megvédi a fogakat a külső fizikai hatásoktól. Ez a réteg a tejfog esetében vékonyabb, mint a maradó fogaknál.
  • Szín: Színük kékesfehér, ellentétben a maradó fogakkal, melyek inkább sárgásfehérek.
  • Méret: a tejfogak kisebbek mint a maradó fogak (mivel a kisgyermek állkapcsa és szájürege is jóval kisebb).
  • Gyökerek: a tejfogak gyökere kisebb és vékonyabb.

Azzal érdemes tisztában lenni, hogy a tejfog felépítése kicsit más, mint a maradó fogaké. Egyrészt a kopás miatt, másrészt a gyökérfelszívódás miatt, ezért sokkal gyakrabban kell a gyermekfogászat ellenőrzéseken megjelenni. A tejfog szuvasodása, romlása sokkal gyorsabb lefolyású lehet, és ezt időben kell észlelni és gyermekfogászat révén kezelni. Ennek érdekében ajánlott a gyermekfogászat felkeresése évente három-négy alkalommal.

 

Mikor vigyük fogorvoshoz a gyerekeket?

A gyermekfogászat szerepe sajnálatos módon akkor kezdődik, amikor már egy-két éves elmúlt a gyermek. Sajnos kevés figyelmet szentelnek a terhesgondozás alkalmával annak a kérdésnek, hogy a tejfogak csírájának kialakulása már a magzat hatodik hetes korában elkezdődik, és folyamatosan fejlődik a magzatfejlődés során. Ebben az időszakban nagyon nagy szerepet játszik, hogy a kismama milyen minőségű tápanyagokat fogyaszt, valamint milyen mennyiségű vitamint és ásványi anyagot juttat a szervezetébe. Ezeket az információkat a gyermekfogászat ellenőrzéskor kapja meg a szülő, amikor már ezen az időszakon rég túl van. Ám a gyermekfogászat megelőző szerepe nincs veszve emiatt, csupán a helyzet könnyebb lenne, ha a kismama időben megkapná ezeket az információkat egy gyermekfogászat konzultáció révén.

A tejfogak a gyermek fél éves és egy éves kora között kezdenek előtörni. A fogváltás maradó fogakra hat éves kor körül történik. A fogváltás idejéig nagy szerepe van a gyermekfogászat ellenőrzéseknek, hiszen akár az egész későbbi életére hatással lehet a gyermeknek.

Miért fontos, hogy vigyázzunk a gyerekek fogainak egészségére?

Empatikus Gyermekfogászat

A tejfog épsége, a gyermekfogászat szerepe, nagyon fontos a gyermek számára annak érdekében, hogy helyesen tanuljon meg rágni és beszélni, tehát a hangképzésben is fontos szerepe van. A meglévő és még növekedésben lévő fogaknak már akkor jelentős funkciójuk van, amikor a kisgyerek először találkozik szilárd táplálékkal vagy anyagokkal. Ám azt már jóval kevesebben tudják, és legtöbbször gyermekfogászat ellenőrzésen hallják először a szülők, hogy a tejfogaknak van még egy nagyon fontos funkciójuk, ez a helyfenntartás a maradó fogak számára. A gyermekfogászat ezért is nagyon fontos, mert ezeket az információkat a szülők megkapják a gyermekfogászat ellenőrzések alkalmával a szakorvostól.

 

Szájhigiénia gyermekkorban

Bár a tejfog átmeneti fog mégis gondosan kell tisztítani, hogy megóvjuk a fogszuvasodástól. A fogak tisztítása hasonlóan történik, mint a maradó fogak esetében, ám 3 éves kor után is érdemes szülői felügyelet mellett végezni a fogmosást. Amikor a kisgyermek már képes kiköpni a vizet, fogmosáshoz egy kevés fluoridos fogkrémet is használjunk. Ügyelni kell arra is, hogy huzamos ideig ne legyen cukros üdítő vagy étel a gyermek szájában, hiszen a fogszuvasodás ugyan úgy veszélyezteti a gyerekek fogait is. Alvás közben a nyáltermelődés lelassul így nem képes kellő mértékben megtisztulni a szájüreg. Ezért fontos, hogy lefekvés előtt megtisztítsuk a fogakat és ezután a gyerekek is már csak vizet fogyasszanak.

A maradó fogak átveszik a tejfogak helyét ezért pontosan a helyfenntartó szerep miatt nem szabad elhanyagolni a tejfogak állapotát. Időszakonként igénybe kell venni a gyermekfogászat lehetőségeit. Ha azok idejekorán eltávolításra kerülnek, akkor a többi fog elmozdul és nem hagy helyet a maradó fognak az előtörésre. A gyermekfogászat igénybevételével mindez megelőzhető.

Rólunk mondták

Pácienseink véleménye

Biztonságos fogászati kezelések!

Gyors és professzionális fogászati segítség. Kérjük, adja meg elérhetőségét, visszahívjuk!

Hasznos cikkek

Fogkorona típusok I Móricz Dental Fogászat

Fogkorona típusok: útmutató a tökéletes fogpótláshoz

Ismerje meg a fogkorona típusok előnyeit és válassza az Önnek megfelelőt! A Móricz Dental modern technológiával és szakértelemmel segít visszanyerni mosolyát!

Tovább olvasom
Szájsebész magánrendelés I Móricz Dental Fogászat

Szájsebész magánrendelés a Móricz Dental Fogászaton

Szájsebész magánrendelés a Móricz Dental Fogászaton: korszerű technológia, fájdalommentes kezelések, altatásos lehetőség és empatikus szakértői csapat várja!

Tovább olvasom
Ultrahangos fogkő leszedés I Móricz Dental Fogászat

Ultrahangos fogkő leszedés: A kíméletes és hatékony megoldás a tiszta fogakért

Ismerje meg az ultrahangos fogkő leszedés előnyeit! Gyors, fájdalommentes kezelés a tiszta és egészséges fogakért a Móricz Dentálban. Foglaljon időpontot most!

Tovább olvasom
Dentálhigiéniai kezelések I Móricz Dental Fogászat

Dentálhigiéniai kezelések a Móricz Dentalban I Az egészséges és ragyogó mosoly kulcsa

Professzionális dentálhigiéniai kezelések a Móricz Dentalban: egészségesebb, tisztább fogak, friss lehelet. Foglaljon időpontot még ma a ragyogó mosolyért!

Tovább olvasom
Fehér fogtömés I Móricz Dental Fogászat

Fehér fogtömés a Móricz Dentalban – Az esztétikus és tartós megoldás fogszuvasodás ellen

Fehér fogtömés a Móricz Dentalban: esztétikus, tartós megoldás fogszuvasodásra és letört fogakra. Foglaljon időpontot a természetes és szép mosolyért!

Tovább olvasom

Rólunk mondták